Szkolenie zdalne:
Mimo tego, że większość osób wiąże początki powstania naszej dyscypliny z Azją wschodnią gdzie obecnie jest najwięcej zawodników i mistrzów świata, w szczególności Chińczyków to wbrew temu tenis stołowy ma swoje początki w Anglii. Istnieją plotki, że w klasztorach kultury wspomnianej Azji wschodniej grano w podobny sport już w XVII wieku, ale to oficjalnie Anglicy pod koniec XIX wieku czyli około 140 lat temu zaczęli oficjalnie grać w „pingla”.

Jak głosi niejako legenda, dwóch angielskich studentów którzy nie mogli delektować się grą będącą protoplastą tenisa ziemnego, zdecydowali się urządzić rozrywkę na mini korcie czyli wykorzystując stół. Tenis stołowy początkowo cieszył się popularnością wśród bogatszej części społeczeństwa, możliwe, że było to związane z tym, że „kuzyn” naszego sportu tenis ziemny był uprawiany wyłącznie przez bogatych i w ten sposób nasz sport również był odbierany w ten sposób.

Na początku 20-tego wieku zaczęło się wszystko zmieniać ku lepszemu tzn. coraz więcej osób zaczęło grać w tenisa stołowego (nie tylko bogatych), wprowadzono również dużo zmian, rozgrywano już nawet zawody (oficjalnie pierwsze zawody oczywiście w Anglii odbyły się w 1898 roku). Wcześniej wystarczało to co było pod ręką czyli patelnia, kawałek czegoś twardego, a piłeczka choć musiała być okrągła to na pewno nie była początkowo to piłeczka celuloidowa. Choć pierwsza wzmianka o piłeczce z celuloidu pochodzi z roku 1890 to tymi piłkami zaczęto grać regularnie od 1901 roku. Tenis stołowy w tym czasie stał się już na tyle popularny nie tylko w Anglii (w Polsce pierwszy raz w gazecie pojawił się artykuł na jego temat w 1902 roku), że zaczęto myśleć o pokryciu drewnianej rakietki czymś co dziś nazywamy okładzinami. Stało się to w 1902 roku za sprawą Anglików, a konkretnie Anglika o nazwisku Good. W tym samym roku grupa miłośników tak zwanego „pingla” założyła Angielski Związek Tenisa Stołowego – pierwszą taką organizacje na świecie. Również w tym roku rozegrano nieoficjalnie pierwsze Mistrzostwa Świata. Niestety nie ma żadnych informacji na temat tych zawodów. Oficjalnie Mistrzostwa Świata rozegrano pierwszy raz w 1926 roku w Londynie i w tym samym roku powołano też oficjalną Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego. Dobrze, starczy o świecie, zobaczmy jak wyglądało to w Polsce…

W Łodzi w 1912 roku niemiecki przedsiębiorca George Lawenstein próbował zainteresować tenisem stołowym mieszkańców tego miasta. Niestety nie udało mu się. W 1922 roku mieszkańcom Warszawy grę przedstawił Anglik Sid Kimpton. W tym czasie tenis stołowy był już coraz bardziej znaną formą rozrywki w Polsce. W 1924 roku trener piłkarzy drużyny ŁKS Łódź sprowadził nawet sprzęt dla swoich zawodników z Węgier, by jego zawodnicy mieli zajęcie w przerwie zimowej. W połowie lat 20-tych poprzedniego stulecia wiadomo, że odbywały się pierwsze oficjalne zawody tenisa stołowego. Polski Związek Tenisa Stołowego powstał w 1931 roku, a pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrano w 1932 roku. Były to drużynowe zawody, rok później rozegrano Indywidulane Mistrzostwa Polski. Polacy mieli w tym czasie zawodnika, który wyróżniał się nawet na Mistrzostwach Świata – Alojzy Ehrlich trzy razy w latach 30-tych był wicemistrzem Świata, a w 1935 roku był członkiem naszej reprezentacji, która zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata. Chciałbym teraz was zainteresować kilkoma ciekawostkami związanymi z tenisem stołowym, o których mogliście nie wiedzieć. Zerknijcie poniżej.

Ciekawostki

–  Rotacja piłeczki pingpongowej przy topspinie może osiągnąć 50 obr/s (3000 obr/min).

–  Najdłuższą wymianę na świecie zagrali Polak narodowości żydowskiej Alex Erlich i Rumun Ferenc Paneth. Było to na Mistrzostwach Świata w Pradze w 1936 r. W półfinale turnieju drużynowego grali o jeden punkt 2 godziny i 15 minut, a piłka przeszła przez siatkę ok. 10 tysięcy razy.

– Szybkość do 170 km/h może osiągnąć silnie uderzona piłeczka pingpongowa.

–   W kontakcie ze stołem pingpongowym piłka podczas zbicia może zostać zdeformowana w 20%, a po odbiciu wraca do poprzednich wymiarów (piłeczka celuloidowa, teraz gramy głównie plastikowymi)

–  Okładzina do gry w tenisa stołowego (podkład + warstwa wierzchnia) nie może przekraczać 4 mm. Przepis ten wprowadzono w 1959 roku.

– W roku 1985 nakazano grać okładzinami jedynie w dwóch kolorach: czerwony lub czarny (wyjątkowo zielony).

– Tenis stołowy według legend powstał w Azji (Chinach) w XVII wieku, natomiast w Europie w ten sport grali już w XVIII wieku angielscy żeglarze.

– Pierwszy turniej tenisa stołowego rozegrano w Quens Hall w Londynie – 1898 roku.

–  Pierwsza krajowa federacja powstała w Anglii w 1902 roku (ETTA – English Table Tennis Association). Następne to Walia (1921), Austria (1923), Szwecja (1926).

–  Rekordzistą w zdobyciu złotych medali na mistrzostwach świata jest …… nie Chińczyk, ale Victor Barna z Węgier. Ten zawodnik zdobył 21 złotych medali..

–  Pierwsza edycja superligi tenisa stołowego rozegrana została na przełomie 1967/68.

–  W 1988 roku wprowadzono tenis stołowy do programu Igrzysk Olimpijskich (Seul).

–  W 1890 roku powstała pierwsza piłeczka pingpongowa z celuloidu.

Tenis stołowy nie jest kojarzony z możliwością wygrania ogromnych pieniędzy. Dzisiaj to zmieniamy. Zapraszamy do zagrania w „Tenisowych milionerów”.

Skopiuj link i sprawdź swoją wiedzę, a my sprawdzimy czy jesteś znawcą historii tenisa stołowego.
https://learningapps.org/display?v=ptu83heh320