Rozpoczęły się wakacje, a to oznacza że sezon rozgrywkowy w tenisie stołowym dobiega do końca. Z dużych imprez pozostały już tylko Mistrzostwa Europy juniorów i kadetów w Ostrawie w dniach 7-16.07.2019 r. Jak w kończącym sezonie wypadli zawodnicy i drużyny ZKS-u?

W rozgrywkach ligowych ZKS posiadał drużyny w: Superlidze, I lidze, dwie drużyny w II lidze, III lidze, IV lidze i „A” klasie.

Z Superligą drużyna ZKS żegna się po 31 sezonach spędzonych w najwyższej klasie rozgrywkowej. Młoda drużyna nie zdołała utrzymać się w elicie. Nie jest to jednak niespodzianka. Przed sezonem cały skład został odmłodzony i zespół był wymieniany w gronie drużyn które mogą spaść z ligi. Sezon zakończyli na 12 miejscu z 6 pkt. https://ligi.pzts.pl/druzyna/6/31/325/zks-palmiarnia-zielona-gora/

Zespół pierwszoligowy występował w grupie południowej I ligi. Nie należał do faworytów ale też nie był skazywany na spadek. Drużyna potrafiła urywać punkty zespołom z czołówki i zarazem nie traciła punktów z dołem tabeli. 7 miejsce na koniec sezonu z 17 punktami i pewne utrzymanie na zapleczu Superligi. https://ligi.pzts.pl/druzyna/6/34/368/zks-zielona-gora/

W drugiej lidze nasze drużyny wyraźnie wiodły prym. Zarówno ZKS III i ZKS IV odstawały od reszty drużyn i między sobą rywalizowały o zwycięstwo w lidze. Ostatecznie to ZKS III wygrał ligę i przystąpił do baraży o pierwszą ligę. W baraż po zaciętych meczach 4:6 i 5:5 z awansu cieszyli się przeciwnicy ZKS zespół KTS Gliwice. http://dozts.pl/rozgrywki-druzynowe/2-liga-mezczyzn/tabela/

W trzecie lidze ZKS V toczył zacięte boje i dopiero w przedostatniej kolejce zapewniła sobie zwycięstwo w lidze i awans do II ligi. Różnice punktowe między 1 a 4 miejscem to tylko 3 punkty.

ZKS VI to najstarsza nasza drużyna. Grają w niej seniorzy. Ligę wygrali w cuglach odnosząc komplet 18 zwycięstw. Ta drużyna również uzyskała awans do ligi wyżej w przyszłym sezonie.

Ostatnią drużyną która walczyła w ligowych bojach był ZKS VII w „A” klasie.  Młodzicy zawodnicy byli blisko wywalczenia awansu. Ostatecznie zajęli II miejsce w lidze. http://www.lozts.com.pl/wyniki/klasa_A_zielonogorska.pdf

Ogólnie oceniając występy ligowe ZKS było dobrze. Drużyny zrealizowały swoje cele przed sezonem. Tylko ZKS Palmiarnia spadł z ligi ale myślę że było to brane pod uwagę przed sezonem.

W rozgrywkach indywidualnych było znacznie lepiej. ZKS na pewno będzie w czołówce klasyfikacji klubów sportu dzieci i młodzież Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

W najmłodszych kategoriach wiekowych dzielnie walczyła Maja Sokołowska.  W żaczkach zakończyła sezon w pierwszej 32 w kraju. W młodziczkach wspólnie z Mają startowała Aleksandra Poźniak. Obie zawodniczki zbierały doświadczenie w tej kategorii. Wśród młodzików najwyżej został sklasyfikowany Damian Danowski.

W kadetach prym wiódł Mateusz Zalewski. Kroku próbował dotrzymać Filip Krzywniak. Mateusz zakończył sezon na 3 miejscu rankingowym. Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (w kadetach zamiast Mistrzostw Polski rozgrywana jest Olimpiada Młodzieży) w Bilczy wywalczył 4 medale. Srebrny w drużynie wspólnie z Filipem Krzywniakiem, Damianem Gruszką i Igorem Francem, trzy brązowe: indywidualnie, w deblu z Filipem Krzywniakiem i w mikście z Anną Kubiak. Te sukcesy zadecydowały o powołaniu Mateusza na Mistrzostwa Europy Juniorów i Kadetów w Ostrawie.

W juniorach mieliśmy najliczniejsza grupę zawodników. Z Mistrzostw Polski wróciliśmy z dwoma medalami. Drużyna w składzie: Jakub Jankowski, Patryk Dziuba, Piotr Chłodnicki, Jakub Krzywniak zdobyła srebrny medal. W półfinale pokonała obrońców tytułu i faworytów Mistrzostw drużynę AZS AWF Gdańsk 3:2. Bohaterem spotkania był Patryk Dziuba zdobywca dwóch punktów. W grze deblowej para Jankowski-Kopecki wywalczyła brązowy medal. Indywidualnie najwyżej uplasował się Jakub Jankowski na 7 pozycji. Nadmienić trzeba, że w tych Mistrzostwach Samuel Kulczycki zdobył 3 złote medale i 1 brązowy na co dzień trenujący w Ośrodku Szkolenia Sportowego Młodzieży w Drzonkowie.

Młodzieżowcy od lat mają tylko Mistrzostwa Polski. A w nich zawodnicy ZKS-u zdobyli dwa medale. Brązowy w grze drużynowej: Kamil Nalepa, Łukasz Wachowiak, Hubert Lubin i złoty w grze deblowej: Nalepa – Wachowiak. Obaj zawodnicy byli blisko strefy medalowej  w grze indywidualnej. Przegrali swoje pojedynki ćwierćfinałowe 3:4.

Seniorzy to od kilku sezonów bolączka ZKS. Jednak wydaje się że coś ruszyło. W Mistrzostwa wystartowało czwórka reprezentantów ZKS: Kamil Nalepa, Łukasz Wachowiak, Jakub Jankowski, Emilia Kijok. Para Nalepa –Wachowiak zajęła miejsce w przedziale 9-16. O wejście do najlepszej „8” turnieju ulegli późniejszym Mistrzom polski parze Kotowski – Kulpa mimo prowadzenia 2:0 w setach. Indywidualnie najlepiej zaprezentował się Kamil Nalepa który uplasował się na 17 miejscu.

Zielonogórski Klub Sportowy w trakcie sezonu organizował szereg imprez z tenisa stołowego. Odbyły się: Międzynarodowy turniej Mini Cup, turnieje Grand Prix Polski, turniej Mikołajkowy, Amatorska Liga Tenisa Stołowego, Międzyszkolna Liga Tenisa Stołowego, Ogólnopolski Turniej z Okazji Dnia Dziecka, organizacja finałów ogólnopolskich w tenisie stołowym dla szkół podstawowych i ponad podstawowych.

Jak widać sukcesów ZKS ma sporo. Rzuca się w oczy mała ilość medali MP w grze indywidualnej. Sztab szkoleniowy ZKS będzie musiał przeanalizować wyniki i uwzględnić to do planu pracy na nowy sezon.

Wszystkie wyniki i zdjęcia można oglądać i śledzić na stronie www.tenis-stolowy.zks.pl oraz na fan pagu klubu ZKS Drzonków lub sekcji ZKS Palmiarnia.