Koniec kalendarzowego roku to czas plebiscytów, rankingów i podsumowań. Tenis stołowy to jedna z wielu dyscyplin, gdzie sezon rozgrywkowy obejmuje dwa lata kalendarzowe. Pierwsza runda rozpoczyna się jesienią i trwa do końca roku, natomaist druga od stycznia do czerwca. My zajmiemy się podsumowaniem pierwszej rundy w wykonaniu drużyn ligowych ZKS i występom indywidualnym zawodników.

ZKS Palmiarnia występujący w LOTTO Superlidze przeszedł zmianę pokoleniową. Kariery zakończyli Błaszczyk i Persson, a Takakiwa i Horejsi zmienili kluby. Obecny trzon drużyny stanowią młodzi zawodnicy: Kamil Nalepa, Łukasz Wachowiak i Maciej Kołodziejczyk, których średnia wieku wynosi 18 lat. Na rozegranych 9 kolejek ponieśli 9 porażek, odnosząc tylko dwa indywidualne zwycięstwa. Wszystko wskazuje na to, że po 30 latach możemy spodziewać się spadku do ligi niżej.

ZKS PKM Zachód, występujący w pierwszej lidze, plasuje się na 7 pozycji w tabeli, a w 9 kolejkach zgromadził 8 punktów. Trzon zespołu stanowią: Kamil Nalepa, Łukasz Wachowiak, Jakub Jankowski, Mateusz Zalewski i Szymon Najder. W pojedynczych meczach wystąpili: Jakub Krzywniak, Patryk Dziuba, Piotr Chłodnicki oraz Maciej Kołodziejczyk. Widać u zawodników jeszcze spore rezerwy, a Jankowski i Zalewski zdobywają ogranie, które powinno zaprocentować w turniejach ogólnopolskich.

ZKS Nordis występujący w drugiej lidze posiada w składzie kolejnych młodych graczy: Andrzeja Kopeckiego, Piotra Chłodnickiego, Mateusza Zalewskiego, Filipa Krzywniaka i Szymona Najdera. Ci zawodnicy nabierają wprawy w rozgrywkach ligowych, natomiast uzupełnieniem drużyny jest doświadczony grający trener Krzysztof Stamirowski. Zespół na 11 rozegranych meczów wygrał 8, 2 zremisował i poniósł 1 porażkę, a w tabeli zajmuje drugie miejsce z 18 punktami.

ZKS Korner występuje w drugiej lidze. Skład drużyny stanowią juniorzy: Jakub Krzywniak, Patryk Dziuba, Szymon Marciniak, Kacper Ligowski oraz doświadczony grający trener Paweł Sroczyński. Na 11 meczów wygrali 9 i mają po 1 meczu zremisowanym i przegranym. Przewodzą w tabeli drugiej ligi z 19 punktami.

ZKS Croford występuje w 3 lidze w następującym składzie: Igor Franc, Damian Gruszka, Gabriela Sokołowska, Piotr Grudzień oraz Marcin Skrzynecki. W pojedynczych meczach wystąpili: Julia Dobrowolska, Damian Danowski, Filip Krzywniak, Andrzej Kopecki, Dziuba Patryk, Szymon Marcinank, Kacper Ligowski i Boris Lehr. Po porażce w pierwszej kolejce drużyna odniosła kolejnych 10 zwycięstw i z 20 punktami prowadzi w tabeli.

ZKS BMP Logistic, występujący w 4 lidze, jest jedyną drużyną ZKS w tym sezonie, w której nie występuje młodzież. Skład zespołu to: Tomasz Grzebielucha, Krzysztof Stocik, Radosław Szułcik, Jarosław Krupa oraz Przemysław Jasiński. Panowie jeszcze nie zaznali goryczy porażki, z kompletem 18 puntów prowadzą w lidze i są na dobrej drodze do awansu ligę wyżej.

ZKS VII występujące w „A” klasie. Skład drużyny to: Kacper Buda, Maksymilian Buda, Aleksandra Poźniak i Maja Sokołowska. Drużyna po trzech rzutach zajmuje 3 miejsce ze stratą 35 punktów do lidera. Zaznaczyć trzeba, że zespół brał udział tylko w dwóch rzutach i jeżeli utrzyma dyspozycję z 2 i 3 turnieju, może cieszyć się z awansu do 5 ligi.

Widać, że w tym sezonie ZKS postawił na młodzież w ligowych rozgrywkach. Poza Superligą, gdzie będzie ciężko się utrzymać, pozostałe drużyny realizują postawione dla nich cele.

W rozgrywkach indywidualnych seniorów zawodnicy ZKS brylują w województwie, natomiast nadal ciężko im przebić się do najlepszej 16 podczas Grand Prix Polski. Myślę, że zawodnicy tacy jak Wachowiak i Nalepa w drugiej części sezonu powinni zagrzać miejsce w najlepszej 16 seniorów.
W juniorach mamy 11 zawodników mogących sprawić niespodziankę. Jak na razie najwyżej sklasyfikowanym juniorem jest Jakub Jankowki, który podczas GPP był dwa razy 5.

W kadetach ZKS posiada dwóch zawodników w czołówce. Mateusz Zalewski jest nr 3 w kraju, a Filip Krzywniak nr 7 po dwóch rozegranych turniejach GPP.

W młodzikach i żakach ZKS na turniejach GPP reprezentują Maja Sokołowska, Aleksandra Poźniak i Damian Danowski. Póki co zawodnicy ci plasują się poza czołową 32 w kraju. Wśród reprezentantów młodego pokolenia szansę wyjazdu na Mistrzostwa Europu mają Jakub Jankowski, Mateusz Zalewski i Filip Krzywniak.  

ZKS jest też organizatorem wielu imprez m.in.: MINI CUP, GPP juniorów, turnieje wojewódzkie, turniej „ Mikołajkowy”, Amatorska Liga Tenisa Stołowego czy Międzyszkolna Liga Tenisa Stołowego. Wszystkie imprezy organizowane są na obiektach WOSiR Drzonków lub MOSiR Zielona Góra.

A po przerwie Świąteczno – Noworocznej ZKS Palmiarnia rozegra kolejny mecz w Superlidze. Do Zielonej Góry przyjedzie trzecia drużyna w tabeli AZS AWF Gdańsk. Mecz zostanie rozegrany 6 stycznia 2019r. o godzinie 18.00 w hali sportowej WOSiR Drzonków. Serdecznie zapraszamy na mecz do hali.

{sigallery}2019-01-01{/sigallery}