Taktyka w sporcie

Wielu z was zastanawia się często na zawodach dlaczego przestaje nam dobrze iść lub przeciwnie zauważamy, że zmieniając grę zaczynamy zdobywać punkty. Bardzo często powodem tego jest zmiana taktyki. Taktyka wykorzystuje słabe strony przeciwnika jednocześnie korzystając z tego co mamy najlepsze.

Często my trenerzy widzimy, że powinniście zagrać w inne miejsce, zmienić coś w grze, ale tego nie robicie, ponieważ po pierwsze ciężej wam coś zauważyć a po drugie stres na zawodach jest większy niż na treningu dlatego jak udowodnili naukowcy nie myślimy tak sprawnie jak bez stresu. Bardzo ważna jest świadomość swoich mocnych stron i słabych przeciwnika np mam lepszy topspin z piłki podciętej niż pustej a przeciwnik ma słabszy blok bekhendowy niż forhendowy to w takim przypadku można dobrać serw cięty tzn z dolną rotacją gdzie przeciwnikowi będzie piłka po odbiorze uciekała do naszego forhendu i od razu gramy topspin do bekhendu. To się nazywa taktyka. Taktyka zakłada też błędy dlatego doświadczeni zawodnicy nie przejmują się pojedynczymi błędami. Przeczytajcie poniższą definicje i postarajcie się chwilę skupić na tym co jest w niej zawarte: Taktyka to sposób prowadzenia walki sportowej uwzględniający regulaminy i przepisy danej dyscypliny, umiejętności i możliwości własne i przeciwnika oraz warunki walki. Taktyka jest sztuką organizowania działań i kierowania nimi w celu osiągnięcia zwycięstwa. Podstawowa zasadą postępowania taktycznego jest, w każdym przypadku, wybór optymalnego wariantu, maksymalnie wykorzystującego możliwości własne przy maksymalnym ograniczeniu możliwości działania przeciwnika. Taktyka w pełni określa akcję (ruch), którą gracz podejmie w danej sytuacji, na każdym etapie gry, dla każdej możliwej historii prowadzącej do tej sytuacji. Kiedy wiemy co nam może przynieść punkty w meczu skupiamy się na grze, nie na stresie, kiedy nie wiemy co przynosi wtedy skupiamy się na stresie. Tak często działa nas organizm.

Obejrzycie przynajmniej do połowy poniższy materiał, w którym jest mowa o taktyce. Materiał jest o piłce nożnej, ale to nie jest najważniejsze. Najważniejsze, żebyście dokładnie zrozumieli problem taktyki.

{youtube}6ZLis5gajWE{/youtube}