W sezonie 2016/2017 drużyny ZKS-u rywalizowały na pięciu szczeblach – w Superlidze oraz I, II, III i IV lidze. Poza zespołem w Superlidze w pozostałych występowali młodzi zawodnicy, aby mogli rozwijać się, czasami wspomagani seniorami. Wszystkie drużyny zachowały ligowy byt, a ZKS IV awansował do II ligi.

ZKS I – cel na sezon, czyli utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej, został osiągnięty. W 22 meczach zdobył 30 pkt. Przyszły sezon będzie jubileuszowym 30 w Superlidze. Żadna drużyna nie jest tak długo bez spadku w lidze. Mimo małego budżetu udaje się zbudować drużynę, która jest w stanie sprawić niespodziankę.

Lucjan Błaszczyk – jak przystało na kapitana i lidera w wielu meczach prowadził drużynę po punkty i zwycięstwa. Sezon zakończył z bilansem 17-14, jednak w ostatnich dwóch meczach odpoczywał po długim sezonie i dał pograć więcej młodszym zawodnikom.

Miroslav Horejsi – najlepszy sezon w wykonaniu Czecha w naszej ekipie. Bilans 15-11 w tak silnej lidze budzi szacunek. W pamięci mam jego pojedynki z AZS AWF Gdańsk, które miałem przyjemność komentować w TVP 3.
Taku Takakiwa – szkoda, że Japończyka nie możemy oglądać częściej w drużynie. Kiedy Taku jest w drużynie pozostali zawodnicy czują się pewniej przy stole i stają się drużyną, która może każdego pokonać w lidze. Bilans 7-4.
Kamil Nalepa – kolejny już sezon 18-latka w Superlidze. W tych rozgrywkach długo czekał na zwycięstwo. Ostatecznie zakończył sezon z bilansem 3-10.
Marco Golla – kolejny młodzieżowiec w ekipie ZKS-u. Grał na zmianę z Kamilem Nalepą. Bilans 1-9 to nie jest szczyt jego możliwości.
Jorgen Persson – kiedy ZKS chciał skorzystać w usług Szweda okazało się, że podczas pokazówki w Chinach z Jane Ove Waldnerem złamał nogę.

ZKS II – również cel został zrealizowany. Pewne utrzymanie, a w połowie rundy można było myśleć o udziale w barażach o Superligę. Widać, że młodzi zawodnicy troszeczkę dojrzeli, bo zaczęli wyciągać wnioski z poprzedniego sezonu. W 17 meczach zdobyli 16 punktów.

Kamil Nalepa – bilans 15-15 na pierwszym stole. Mimo 50% skuteczności na pewno Kamila stać na więcej. Potrafi zagrać bardzo dobry mecz, by za chwilę przy stole zmienił się nie do poznania. Brakuje równej gry w całym meczu.
Marco Golla – bilans 16-14 (pierwszą rundę grał na II stole). Podobnie jak Kamil bardzo nierówny w grze. Kilka meczów przegrał „w głowie”, zanim się jeszcze pojedynek rozpoczął.
Grzegorz Felkel – bilans 14-20 (II runda na II stole). Wydawało się przed sezonem, że Grzegorz będzie pewnym punktem na pierwszym stole. Podobnie jak koledzy za duże wahania formy.
Łukasz Wachowiak – bilans 17-18 na drugim stole. Solidny sezon w wykonaniu juniora. Na pewno mógł wygrać jeszcze kilka gier i sezon w drużynie miałby bardzo udany.
Jakub Jankowski – debiutował w tym sezonie w I lidze. Bilans 2-4 osiągnięty przez czołowego kadeta jest dobry i napawa optymizmem na przyszły sezon.
Andrzej Kopecki – zagrał w jednym meczu. Bilans 0-2 o niczym nie świadczy. Na pewno na przyszły sezon musi być brany pod uwagę przy ustalaniu składu.

ZKS III – druga liga. Tu chyba jest największy niedosyt, bo utrzymanie ligi było niezagrożone. Celem było wejście do pierwszej 4 i gra o baraże o I ligę. Jednak wpadki drużynowe sprawiły, że zespół grał w grupie spadkowej. Ostatecznie zajęli 6 miejsce w lidze. Skład drużyny: Szymon Najder, Jakub Jankowski, Jakub Werner, Hubert Lubin, Paweł Sroczyński, Andrzej Kopecki i Jakub Krzywniak.

ZKS IV – trzecia liga. Walka do ostatniej kolejki i awans do II ligi. Drużyna składająca się z kadetów i młodzików, wsparta Piotrem Grudniem, w pięknym stylu wywalczyła awans. Zdarzyły się również wpadki w postaci porażki z Jofrakudą, ale nasi zawodnicy wytrzymali presję i w ostatnim meczu sezonu pokonali na wyjeździe bezpośredniego rywala w drodze do awansu Bociana Słońsk 10:4. Sezon był bardzo udany dla młodych zawodników. Skład drużyny: Andrzej Kopecki, Jakub Krzywniak, Filip Krzywniak, Damian Korczak, Jakub Kowalczyk, Piotr Grudzień, Tejas Jevoor i Mateusz Zalewski.

ZKS V – czwarta liga. Zespół zakończył zmagania na 6 pozycji. Na początku sezonu drużyna poniosła kilka porażek i nie udało się awansować do pierwszej czwórki. Jednak skład drużyny tworzyły 4 dziewczęta, młodzik i żak, więc wynik nie jest zły, jednak przy większym szczęściu można było powalczyć w pierwszej czwórce ligi. Skład drużyny: Marta Chmielik, Gabriela Sokołowska, Paulina Gładka, Julia Dobrowolska, Szymon Sergiel i Damian Danowski.

II liga kobiet:
Drużyna ZKS-u w składzie: MArta Chmielik, Paulina Gładka, Gabriela Sokołowska i Julia Dobrowolska zajęły w sezonie 2016/2017 III miejsce w dolnośląsko-lubuskiej II lidze kobiet.

Sezon rozgrywek drużynowych należy uznać za udany. Młodzież ZKS-u miała szansę zdobywać doświadczenie i ogranie w różnych ligach i z różnymi stylami zawodników, co powinno przynieść wymierny skutek w przyszłości. Wiemy, że niektórzy zawodnicy opuszczą szeregi ZKS-u, ale też pojawi się kilka nowych twarzy w naszych barwach. Miejmy nadzieję, że przyszły sezon dostarczy nam ponownie niezapomnianych wrażeń i emocji, czego wszystkim życzę.

mks