Od kilku dni trwa Nowy Rok. Lampka szampana wypita, huk fajerwerków ucichł, a sezon tenisa stołowego trwa w najlepsze. Tenis stołowy to taka dyscyplina, gdzie jeden sezon obejmuje dwa lata kalendarzowe. O pierwszej części 2019 roku pisaliśmy w podsumowaniu sezonu 2018/2019.

Sezon 2019/20 zaczęliśmy od przygotowań na własnych obiektach, po czym udaliśmy się na obóz do Sławy. Po powrocie trenowaliśmy u siebie, przygotowując się zarazem do organizacji Międzynarodowego turnieju VIII Mini Cup Drzonków.  W dniach 29.08.-01.09.2019 na obiektach WOSiR w Drzonkowie, na dwóch halach sportowych i 60 stołach rozegrano kilka tysięcy pojedynków. W pierwszym dniu, w turnieju deblowym uczestniczyło 58 par męskich i 14 par damskich. Natomiast w kolejnych dniach rozgrywane zostały turnieje drużynowe i indywidualne (dziewczęta składy 2-osobowe, chłopcy składy 3-osobowe), w których udział wzięły 73 drużyny, ponad 300 uczestników z Niemiec, Luksemburga, Litwy, Ukrainy i z Polski. Konkurencje singla i drużyny rozgrywane były w pięciu kategoriach wiekowych: ŻAKÓW, MŁODZIKÓW, KADETÓW, JUNIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW – osobno dziewczęta i chłopcy. W piątek odbył się turniej indywidualny seniorów (trenerów i opiekunów).

Należy wspomnieć o rozgrywkach ligowych, w których ZKS występuje jako: ZKS I Palmiarnia – I liga grupa północna, ZKS Palmiarnia II – I liga grupa południowa, ZKS III Nordis i ZKS IV Korner w drugiej lidze, ZKS V BMP Logistic – III liga, ZKS VI w V lidze.
Drużyna ZKS I Palmiarnia pewnie prowadzi w swojej grupie I ligi i zmierza do baraży o Superligę. Trzon zespołu tworzą: Jakub Perek, który ma najlepszy bilans w lidze 17:1. Pozostali nasi zawodnicy to: Kamil Nalepa 14:4, Igor Misztal 12:5, Łukasz Wachowiak 11:7 i Jakub Jankowski 1:0.
https://www.pzts.pl/rozgrywki-ligowe/druzyna/395/

ZKS II Palmiarnia znajduje się na przeciwległym biegunie niż koledzy z pierwszej drużyny. Zajmują 9 miejsce w tabeli.  Zaznaczyć trzeba, że trzon drużyny stanowią kadet i juniorzy, którzy mają zdobywać doświadczenie i w przyszłości reprezentować Polskę na imprezach Mistrzowskich. Zespół reprezentują: Piotr Chłodnicki 8:10, Mateusz Zalewski 6:10, Szymon Najder 3:7, Szymon Marciniak 1:1, Jakub Krzywniak 0:8 i Andrzej Kopecki 0:18. Jak widzimy dwie drużyny, które występują na zapleczu Superligi walczą o inne cele. ZKS I walczy o baraże o Superligę, natomiast ZKS II walczyć będzie o ligowy byt.
https://www.pzts.pl/rozgrywki-ligowe/druzyna/410/

Drugoligowcy grają ze zmiennym szczęściem i w zmiennym składzie. Obie drużyny kilka meczów rozegrały w niepełnych składach i to przekłada się na miejsca w tabeli. ZKS Nordis plasuje się na 4 miejscu, a ZKS Korner na 9 miejscu. O ile ZKS Nordis ma jeszcze szansę gry w najlepszej czwórce ligi, ZKS Korner stracił tę szansę, ponieważ do końca pierwszej rundy została jeszcze jedna kolejka.
http://dozts.pl/rozgrywki-druzynowe/2-liga-mezczyzn/wyniki-i-runda/

W trzecie lidze lubuskiej występuje zespół ZKS BMP Logistic. Drużyna , która jest beniaminkiem ligi zajmuje 10 miejsce, a w drugiej rundzie będzie walczyć w grupie spadkowej.
http://www.lozts.com.pl/wyniki/III_LIGA.pdf

W piątej lidze ZKS VI zajmuje 8 miejsce w ligowej tabeli i również będzie walczył o utrzymanie ligowego bytu.
http://www.lozts.com.pl/wyniki/V_LIGA_grupa_poludniowa.pdf

W rozgrywkach ZKS-owi idzie zdecydowanie lepiej. Sekcja tenisa stołowego ZKS-u Drzonków została najlepszym pingpongowym klubem w kraju w klasyfikacji współzawodnictwa sportu dzieci i młodzieży Ministerstwa Sportu i Turystyki. W bieżącym sezonie wszystkie kategorie wiekowe rozegrały po dwa turnieje Grand Prix. W kategorii seniorów najlepiej spisuje się Kamil Nalepa, który dwukrotnie był w przedziale 9-12. Łukasz Wachowiak dobija się do najlepszej 16 w kraju. Jest jeszcze Jakub Perek, który jeszcze w tym sezonie nie startował, gdyż kolidowało mu to z obowiązkami trenera Kadry Polski kadetów. W juniorach najwyżej klasyfikowanym naszym zawodnikiem jest Jakub Jankowski, który plasuje się na 5 miejscu. Pozostali zawodnicy zajmują odpowiednio: Piotr Chłodnicki 10 lokatę, Mateusz Zalewski 13, Andrzej Kopecki 19 a Jakub Krzywniak 22. W kadetach rządzi i dzieli Mateusz Zalewski, który wygrał pierwsze dwa Grand Prix i jest liderem ogólnopolskiego rankingu kadetów.

Trójka naszych zawodników reprezentowała Polskę podczas Pucharów Świata. W seniorach Kamil Nalepa brał udział w Pucharze Świata Seniorów w Mińsku. W fazie grupowej Kamil przegrał dwa pojedynki z wyżej notowanymi rywalami z Rosji i Senegalu 3:2 i 3:0, natomiast w grze podwójnej Kamil wystąpił w parze z Arturem Grelą. Para ta uległa zawodnikom z Japonii,  a zarazem późniejszym finalistom 3:2.

W juniorach Jakub Jankowski startował w Slovakia Junior & Cadet Open w Nitrze. Jakub zdobył dwa medale brązowe w drużynie i w grze deblowej.
W Kadetach Mateusz Zalewski wziął udział w Mistrzostwach Świata w Cetniewie. Z imprezy przywiózł trzy medale. Srebrny w grze mieszanej z reprezentantką Chorwacji Haną Arapiwić, brązowy w grze deblowej z Miłoszem Redzimskim i drugi brązowy w grze drużynowej.

W chorwackim Varażdinie (18-22.09.2019) rozegrano Croatia Golden Cadet Open (odpowiednik Pucharu Świata kadetów), w którym bardzo dobrze spisał się Mateusz Zalewski.Najpierw w turnieju drużynowym grając razem z Miłoszem Redzimskim (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) dotarli do ćwierćfinału, gdzie ulegli reprezentacji Tajwanu 2:3. Następnie w turnieju singlowym, po wygraniu grupy eliminacyjnej i po dwóch wygranych w turnieju głównym, grając o pulę medalową uległ Chińczykowi Chen Yuanyu 0:3 (-6,-9,-9). Mateusz wraz ze swoim partnerem najlepiej spisał się w grze podwójnej, gdzie Polacy dotarli aż do finału, przegrywając z parą chińską Liu Shidong, Zheng Minghao 0:3 (-7,-9,-8)

W klubie występują również zawodnicy niepełnosprawni. Reprezentują oni barwy ZKs-u i Startu Zielona Góra. Podopieczni Lucjana Błaszczyka zdobyli cztery medale na Mistrzostwach Europy Osób Niepełnosprawnych (Szwecja, 17-22.09.2019) Igor Misztal wywalczył brąz indywidualnie (grupa 10) oraz złoto w drużynie z Patrykiem Chojnowskim(AWF Gdańsk). Piotr Grudzień zdobył brązowy medal indywidualnie (grupa 8) i brąz w drużynie wraz z Marcinem Skrzyneckim. Mamy nadzieję, że dobre występy w ME zaprocentują awansem na liście światowej i cała trójka zdobędzie kwalifikację olimpijską do Tokio.

Jak można zauważyć zawodnicy ZKS dobrze przygotowali się do nowego sezonu. W rozgrywkach ligowych pierwszy zespół będzie walczył o Superligę, a pozostałe drużyny będą się starały zrealizować postawione przed sezonem cele. Indywidualnie zawodnicy też dobrze weszli w sezon. Mam nadzieję, że formę utrzymają do końca sezonu i będziemy mogli się chwalić medalami podczas Mistrzostw Polski i Europy kadetów i juniorów.