Właśnie przed kilkoma godzinami pożegnaliśmy 2016 rok. Jak zawsze, koniec roku to czas podsumowań. Jaki był ostatni rok w wykonaniu tenisistów stołowych ZKS? Co przyniesie nowy 2017? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej w podsumowaniu. Rok kalendarzowy w tenisie stołowym obejmuje dwa sezony. Skończył się sezon 2015/2016, a zaczął 2016/2017.

A zatem zaczynamy:

Styczeń
– rozpoczęliśmy od porażek w Superlidze w Działdowie 3:0 i u siebie z Jarosławiem 3:1. Pierwszoligowcy doznali trzech wyjazdowych porażek w: Zamościu, Łańcucie i Siedlcach.

Luty
– okazał się szczęśliwy dla Superligi. Odnieśli trzy zwycięstwa w Miękini i w Grodzisku, a także u siebie z Grudziądzem. Pierwszoligowcy pokonali Zawiercie i ulegli Wrocławowi.
– nasi juniorzy: Kamil Nalepa, Łukasz Wachowiak i Marco Golla (niestowarzyszony Z. Góra) startowali w Pucharze Świata w Hodoninie (Czechy). W turnieju deblowym najdalej zabrnęli Łukasz Wachowiak w parze z Tomaszem Kotowskim (Energa-Manekin Toruń) – miejsce 9-16. W turnieju indywidualnym przez sito eliminacji grupowych przedarli się Łukasz Wachowiak i Kamil Nalepa, którzy odpadli dopiero w III rundzie turnieju głównego i zostali sklasyfikowani na 17 miejscu. Marco Golla wygrał natomiast tzw. turniej pocieszenia.
– III Grand Prix Polski Juniorów – Turniej w Nadarzynie nie wyszedł naszej młodzieży, która jest zaliczana do ścisłej czołówki kraju. Po raz pierwszy w tym sezonie żaden z zawodników ZKS-u nie stanął na podium. Najwyżej został sklasyfikowany Marco Gola (Niestowarzyszony Z. Góra), który zajął 5 miejsce, dziewiąty był Kamil Nalepa, 13-ty Łukasz Wachowiak, 17-ty Grzegorz Felkel, 25-32 Karol Wiśniewski (Niestowarzyszony Z. Góra), 49-56 Hubert Lubin, Jakub Werner i Jakub Jankowski.

Marzec
– Superliga kontynuowała zwycięski kurs. Pokonali Rzeszów u siebie i Frysztak na wyjeździe. Tymi zwycięstwami zapewnili sobie ligowy byt w najwyższej klasie rozgrywkowej. I liga poniosła dotkliwą porażkę w Bielsku Białej.
– w Białymstoku rozegrano III Grand Prix Polski młodzików. Z ponad 200 uczestników było dwóch reprezentantów ZKS. Filip Krzywniak zajął 6 miejsce, a Szymon Sergiel 57-64.

Kwiecień
– ZKS Palmiarnia wygrała w Bydgoszczy 3:2, a decydujący punkt zdobył 17-letni Kamil Nalepa. W pierwszej lidze ZKS Mazel doznał kolejnej porażki, tym razem z Trzebinią 7:3 i po tym meczu było pewne, że nie zdołają utrzymać się w lidze.
– w Luboniu rozegrane zostało 3 Grand Prix Polski kadetów i kadetek. Wśród ponad 200 uczestników nasz klub reprezentowało 8 zawodników. W eliminacjach 5 zawodników ZKS-u walczyło w kwalifikacjach do turnieju głównego. Awansowała dwójka: Gabriela Sokołowska i Jakub Krzywniak. W turnieju głównym najlepiej wypadł Jakub Jankowski, który zajął 5 miejsce.
– w Eilacie (Izrael) odbyły się Mistrzostwa Świata Szkół w Tenisie Stołowym. Polskę na tej imprezie reprezentowała drużyna Gimnazjum w Drzonkowie (Mistrz Polski), w składzie: Łukasz Wachowiak, Jakub Werner, Kacper Zając i Karol Wiśniewski, oraz trenerzy Marek Lemański i Paweł Sroczyński. W turnieju drużynowym Polska zajęła VI-te miejsce. Po turnieju drużynowym rozegrano turniej indywidualny i gier mieszanych. Doskonałe dziewiąte miejsce zajął Łukasz Wachowiak w rywalizacji indywidualnej, który o wejście do najlepszej ósemki świata przegrał z późniejszym srebrnym medalistą z Chin. W turnieju mikstów Kacper Zając wraz z reprezentantką Gruzji – Anią Pirosnanashvili dotarli aż do ćwierćfinału mistrzostw i zajęli ostatecznie V-te miejsce.
– Trzy medale na rozegranych w Kostrzynie 18 Indywidualnych Mistrzostwach Województwa Młodzików zdobyli zawodnicy ZKS-u. Srebrny medal indywidualnie sięgnął Filip Krzywniak, złoty medal dołożył on w parze z Filipem Lewaszkiewiczem (UKS Warta Kostrzyn). Brązowe medale w grze podwójnej zdobyli Kamil Podyma/Błażej Czerniachowski oraz Szymon Sergiel w parze z Mateuszem Żelengowskim (Jofrakuda Świebodzin).

Maj
– zostały rozegrane ostatnie dwie kolejki Superligi. W nich zawodnicy ZKS pokonali Ostródę i na zakończenie ligi doznali porażki u siebie z Toruniem. W całych rozgrywkach ZKS Palmiarnia zdobyła 33 punkty, co dało na koniec sezonu 7 miejsce. Najlepszym zawodnikiem był kapitan Lucjan Błaszczyk, który odniósł 20 indywidualnych zwycięstw.
Ostatnie kolejki odbyły się na zapleczu Superligi, a w nich młodzi pingpongiści ZKS przegrali w Radomiu i na osłodę pokonali drużynę z Olesna. Mimo zwycięstwa ZKS spadł z I ligi. W całych rozgrywkach zdobyli 7 punktów, co wystarczyło do zajęcia przedostatniego miejsca.
– II liga zakończyła rozgrywki, nasza drużyna zajęła VII miejsce, co jak na najmłodszy skład w lidze uznać należy za bardzo dobry wynik.
– ligowy sezon w III lidze dobiegł końca. ZKS Mazel IV Drzonków zakończył zmagania na czwartym miejscu. Awans do drugiej ligi uzyskał Pełcz Górki Noteckie.
– zmagania w IV lidze dobiegły końca. Drużyna ZKS-u V Drzonków zakończyła rywalizację na 4 miejscu. Awans do trzeciej ligi wywalczył Uczniak Henryków.
– tenisiści stołowi zakończyli rywalizację w V lidze w grupie południowej. Nasza drużyna, ZKS VI Drzonków uplasowała się na 7 miejscu w tabeli. Awans do czwartej ligi wywalczyły drużyny: Prus Żary i Fiber Nowogród Bobrzański.
– w Drzonkowie rozegrano indywidualne Mistrzostwa Województwa Juniorów i Juniorek. Zawodnicy ZKS -u spisali się bardzo dobrze. Zdobyli 3 złote, 1 srebrny i 8 brązowych medali. Najwięcej medali zdobył Kamil Nalepa.
– W Ostródzie zakończyły się Drużynowe i Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów w Tenisie Stołowym.
– miło nam poinformować, że nasza drużyna juniorów w składzie Kamil Nalepa, Grzegorz Felkel, Łukasz Wachowiak, pod wodzą trenera Andrzeja Kopeckiego zdobyła srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Po rywalizacji drużynowej, gdzie nasz zespół zdobył srebrny medal, w kolejnych dniach zmagań nasi juniorzy również zdobywali medale. Złoty krążek w grze podwójnej zdobyli Łukasz Wachowiak/Grzegorz Felkel, brązowy medal zdobyli Kamil Nalepa/Marco Golla, srebrny medal w grze mieszanej wraz z Julią Ślązak zdobył Kamil Nalepa. Brązowy medal indywidualnie dołożył trenujący na co dzień w Drzonkowie Marco Golla (niestowarzyszony Z. Góra). Gratulacje dla medalistów, przed nimi Puchar Świata w Cetniewie. Po tym turnieju zostanie ogłoszony skład na Mistrzostwa Europy Juniorów.
– w Krośnie rozegrano Mistrzostwa Polski Młodzików w Tenisie Stołowym. Duży sukces odniósł Filip Krzywniak, który indywidualnie zdobył brązowy medal. W rywalizacji gier podwójnych Filip w parze z Patrykiem Kwiatkowskim (MTS Kwidzyn) zajęli miejsce IX-te. W turnieju drużynowym ZKS Drzonków w składzie Filip Krzywniak – Szymon Sergiel zajął 17-te miejsce. Indywidualnie Szymon Sergiel został sklasyfikowany na 49 miejscu, a w grze deblowej wraz z Grzegorzem Kowalkowskim (Gorce Nowy Targ) zajęli 17-te miejsce.
– w Ostródzie rozgrywane były Mistrzostwa Polski kadetów. Reprezentacja ZKS-u liczyła sześcioro zawodników: Jakub Jankowski, Andrzej Kopecki, Jakub Krzywniak, Jakub Kowalczyk, Marta Chmielik, Gabriela Sokołowska. Z Warmii i Mazur wróciliśmy z dwoma medalami: srebrnym w grze deblowej Jakub Jankowski i Andrzej Kopecki oraz brązowym w grze drużynowej, który zdobyli Jakub Jankowski i Andrzej Kopecki. Indywidualnie najbliżej medalu był Jakub Jankowski, który został sklasyfikowany na miejscach 5-8.
– Mistrzostwa Młodzieży w Hasselt (Belgia). W rywalizacji udział wzięło 523 zawodników z 13 krajów Europy (Belgia, Francja, Irlandia, Niemcy, Luksemburg, Holandia, Dania, Szwecja, Litwa, Szwajcaria, Austria i Polska) reprezentujących 80 klubów lub reprezentacji swoich regionów. Zawody rozgrywane były w pięciu kategoriach wiekowych (żacy, młodzicy, kadeci, juniorzy, młodzieżowcy), dziewcząt i chłopców osobno. Rywalizowano drużynowo i indywidualnie, na 6 halach sportowych na blisko 180 stołach. W tym zacnym gronie znaleźli się zawodnicy Zielonogórskiego Klubu Sportowego Drzonków wsparci zawodnikami Kadry Wojewódzkiej Młodzików. Po trzech dniach zmagań, mogliśmy pochwalić się 5 medalami. W turnieju indywidualnym elite- żaków zwyciężył Alan Kulczycki, zdobywając złoty medal. W kategorii elite- młodzików srebrny medal wywalczył Filip Lewaszkiewicz. Srebro w rywalizacji kadetek zdobyła Paulina Gładka. Filip Lewaszkiewicz, Filip Krzywniak i Alan Kulczycki w turnieju drużynowym w kategorii młodzików wywalczyli brązowy medal, a w kategorii kadetek po brąz sięgnęły Paulina Gładka i Julia Dobrowolska.
– dwa medale podczas Pucharu Świata – II miejsce pary deblowej Nalepa/Golla na Pucharze Świata Juniorów! Po fantastycznym meczu drużyna juniorów w składzie Tomasz Kotowski, Kamil Nalepa i Marco Golla pokonała Japończyków 3:1 w finale ITTF Premium Junior Circuit Polish Open w Cetniewie.
– w Lubsku odbyły się XVIII Indywidualne Mistrzostwa Woj. Lubuskiego Żaków i V Indywidualne Mistrzostwa Skrzatów. W całej imprezie wzięło udział 63 młodych adeptów tenisa stołowego. Nasz klub reprezentowała trzyosobowa ekipa: Ola Poźniak, Maja Sokołowska i Damian Danowski. Brąz wśród skrzatek wywalczyła Maja Sokołowska, to samo miejsce w turnieju żaków zajął Damian Danowski w turnieju indywidualnym oraz w turnieju deblowym wraz z Samuelem Pisarewiczem. Damian Danowski zajmując drugie miejsce w turnieju eliminacyjnym uzyskał awans na Indywidualne Mistrzostwa Polski Żaków, które odbędą się w Międzyzdrojach.

Czerwiec
– w Luksemburgu rozegrano Międzynarodowy Turniej Młodzieży w Tenisie Stołowym. Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych: juniorów, kadetów i młodzików, oddzielnie dziewczęta i chłopcy. W zawodach udział wzięło 18 zespołów (reprezentacje narodowe, regionalne) z Portugalii, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Belgii, Szwecji, Chin, Polski oraz gospodarze. Nasza reprezentacja sklasyfikowana została w środku stawki. Krzywniak Filip 9 miejsce, Jakub Jankowski 5 miejsce, Marco Golla 7 miejsce.
– Indywidualne Mistrzostwa Polski Żaczek i Żaków Damian Danowski indywidualnie zajął miejsce 49-55, a w debla 17-32.

Lipiec
– ZKS Drzonków czołowym klubem we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży! Miło nam poinformować, że nasz klub w sezonie 2015/2016 był jednym z najlepszych w kraju: Ministerstwo Sportu i Turystyki podsumowało wyniki sportowe. Sekcja Tenisa Stołowego ZKS Drzonków zajęła V-te miejsce w Polsce we współzawodnictwie dzieci i młodzieży zdobywając blisko 79 punktów. Przypomnijmy, że sezon 2014/2015 zakończyliśmy na siódmym miejscu, a 2013/2014 na dziesiątym. Liczymy, że w przyszłym sezonie „wskoczymy” na podium.
W strefie medalowej znaleźliśmy się już w tym sezonie we współzawodnictwie prowadzonym przez Polski Związek Tenisa Stołowego, gdzie w klasyfikacji klubowej zajęliśmy II miejsce.
– z PZTS nadchodzi dobra wiadomość. W skutek wycofania się drużyny z Łańcuta ZKS otrzymuje prawo gry w I lidze.
– w Zagrzebiu odbyły się Mistrzostwa Europy juniorów i kadetów. W reprezentacji Polski znalazło się dwóch zawodników ZKS: Kamil Nalepa i Marco Golla.

Sierpień
– Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janerio – mimo, że ZKS nie miał tam swojego zawodnika to wziął w nich udział były wychowanek Daniel Górak.
– zawodnicy i trenerzy zaczynają przygotowania do kolejnego sezonu. Do OSSM przy ZKS przychodzą czołowi zawodnicy z Polski: Dominika Gilewska, Damian Korczak, Mateusz Zalewski, Szymon Najder i Hindus Tejas Jewoor.
– jednym z etapów przygotowań do nowego sezonu był obóz w Belgii i rozegrane tam dwa turnieje w Osteande i Venduine.

Wrzesień
– Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janerio. Dwóch zawodników naszego klubu uczestniczyło z powodzeniem. Piotr Grudzień zdobył dwa medale: srebrny w drużynie i brązowy indywidualnie. Marcin Skrzynecki srebrny w drużynie.
– w Międzynarodowym Turnieju Tenisa Stołowego Drzonków Mini Cup wzięło udział ponad 250 uczestników. Zawody trwały 4 dni, rozgrywane były na dużej hali WOSiR w Drzonkowie na 30 stołach. Rozegrano ponad 2000 pojedynków. W młodzikach pierwsze 3 miejsca zajęli nasi zawodnicy: 1. Filip Krzywniak, 2. Mateusz Zalewski, 3. Szymon Sergiel. W kadetkach wygrała Dominka Gilewska, a w kadetach 1. Jankowski Jakub, 2. Kopecki Andrzej, 3. Korczak Damian, 4. Krzywniak Jakub. U juniorów wygrał Wachowiak Łukasz, drugi był Kamil Nalepa. Tym turniejem zostały zakończone przygotowania do nowego sezonu.
– rozgrywki ligowe zainaugurowały wszystkie drużyny. Pierwsza i druga drużyna solidarnie wygrały po 1 meczu i doznały 2 porażek.
– w Jarosławiu odbył się I Grand Prix Polski Młodzików w tenisie stołowym. Podopieczni Andrzeja Kopeckiego spisali się dobrze – dwóch zawodników znalazło się w pierwszej ósemce. II miejsce zajął Filip Krzywniak, który dopiero w finale uległ Dawidowi Kosmalowi (UKS Płomień Limanowa) 1:3. Miejsce VII-e Mateusz Zalewski. Szymon Sergiel uplasował się w przedziale 41-48.

Październik
– w Superlidze porażkę poniosła Palmiarnia w Bytomiu, a pierwszoligowcy odnieśli dwa zwycięstwa.
– I Grand Prix Polski kadetów. W pierwszym dniu zawodów nasza trójka zawodników: Marta Chmielik, Filip Krzywniak i Mateusz Zalewski przebrnęła eliminacje zapewniając sobie awans do turnieju głównego, do którego wcześniej mieli zapewnione miejsce: Jakub Jankowski, Andrzej Kopecki, Jakub Krzywniak, Damian Korczak, Gabriela Sokołowska i Dominika Gilewska. Awans z fazy grupowej wywalczyli wszyscy nasi kadeci oraz Dominika Gilewska. W całym turnieju niepokonany okazał się Jakub Jankowski, wygrywając tym samym całe I Grand Prix Polski, w finale pokonując 4:1 Macieja Kubika (KSS ANDROMEDA Warszawa). Pozostali nasi zawodnicy zajęli miejsca poza czołową ósemką.
– w Jarosławiu rozegrano I GPP Juniorów. Najwyżej z naszych doszedł Kamil Nalepa, który dopiero w finale uległ Samuelowi Kulczyckiemu (Olimpia-Unia Grudziądz) 4:3. Miejsca pozostałych zawodników: Jankowski Jakub – 14, Wachowiak Łukasz – 15, Werner Jakub, Najder Szymon – 21-24, Korczak Damian – 57, Gilewska Dominika – 33-40

Listopad
– porażki z Działdowem, Ostródą i Gdańskiem sprawiły, że Palmiarnia znalazła się w strefie spadkowej. Na zapleczu Superligi druga drużyna ZKS odniosła jedno zwycięstwo i poniosła porażki przez walkower w dwóch meczach.
– w Jarosławiu odbył się II Grand Prix Polski Młodzików w tenisie stołowym. Przynależność do ścisłej czołówki kraju potwierdzili: Filip Krzywniak, który dopiero w finale uległ 3:0 Miłoszowi Redzimskiemu (Bogoria Grodzisk Maz.) i ostatecznie zajął II miejsce. Bardzo dobrze zaprezentował się również Mateusz Zalewski, który zajął miejsce V. Szymon Sergiel uplasował się w przedziale 41-48.
– zwycięstwem Dominiki Gilewskiej (niestowarzyszona – Zielona Góra) i Jakuba Jankowskiego (ZKS Drzonków) zakończyło się 2. Grand Prix Polski Kadetów w tenisie stołowym.
– w Lidzbarku Warmińskim odbyło się I GPP Żaków. Udział wzięli Damian Danowski, który zajął 33 miejsce i Aleksandra Poźniak, która zajęła 21 miejsce.

Grudzień
– pierwszy zespół złapał drugi oddech wygrywając dwa mecze z Lęborkiem i Rzeszowem, na moment oddalając się od strefy spadkowej. Po 9 kolejkach Palmiarnia zajmuje 10 miejsce z 9 punktami. ZKS Mazel występujący w I lidze doznał wysokiej porażki w Bielsku Białej i na koniec pierwszej rundy zajmuje 7 miejsce z 8 punktami. Pozostałe drużyny, które występują w II, III i IV lidze, plasują się w środku tabeli.
– w Piątnicy rozegrano II Grand Prix Polski Juniorów. Najlepiej z naszych spisał się Jakub Werner, który zajął VII miejsce. Poniżej oczekiwań zagrali Kamil Nalepa – miejsce IX-te oraz Łukasz Wachowiak – 33.
– coroczna gala podsumowująca ogólnopolskie współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży odbyła się w środę (21 grudnia br.) na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie. Podczas uroczystości wręczono nagrody dla najlepszych lubuskich trenerów, zawodników, klubów sportowych oraz gmin, którzy zostali wyłonieni m. in. na podstawie punktów zdobywanych w ramach tzw. Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży. Wśród wyróżnionych trenerów znalazł się trener sekcji tenisa stołowego ZKS Drzonków – Andrzej Kopecki.
Na pewno rok 2016 był bardzo pracowity dla zawodników, trenerów i całego kierownictwa sekcji, ale również obfitował w sukcesy. Były medale Pucharu Świata, Mistrzostw Polski i Mistrzostw Województwa. Drużyny ligowe spełniły postawione przed nimi cele (poza I ligą, do której szczęście się jednak uśmiechnęło).

Co Nas czeka w 2017 roku w wykonaniu zawodników ZKS?
Rozgrywki ligowe nabiorą tempa. W Superlidze walka będzie o każdy punkt. W tabeli jest ścisk i jednym meczem można wspiąć się o 2-3 pozycje lub spaść na ostatnie miejsce. Taka sytuacja gwarantuje bardzo ciekawe mecze, na które serdecznie zapraszamy kibiców tenisa stołowego. Wsparcie kibiców na pewno pomoże zawodnikom w graniu na jak najwyższym poziomie. Najbliższa okazja do dopingu już 7 stycznia podczas meczu I ligi z Radomiem, a 13 stycznia z Białymstokiem.
Turnieje indywidualne w tym sezonie już pokazały, że ZKS będzie mocny. Od młodzika poprzez kadeta do juniora. Zawodnicy ZKS należą do ścisłej krajowej czołówki, czego owocem w przyszłości powinny być medale MP i powołania na Puchary Świata oraz Mistrzostwa Europy.