Serdecznie zapraszamy do lektury „Alfabetu ZKS-u” autorstwa Krzysztofa Stamirowskiego.

A – Amatorska Liga Tenisa Stołowego – powstała przed 2 laty z myślą o amatorach. Na początku były to turnieje indywidualne, a czterech najlepszych zawodników brano do punktacji drużynowej. Obecnie trwa druga edycja i jest to liga z prawdziwego zdarzenia. Występuje w niej siedem drużyn i grają systemem „każdy z każdym”, mecz i rewanż. Mecze odbywają się na obiektach WOSiR Drzonków. Pierwszym zwycięzcą ligi został drużyna OSP Szczaniec.

B – Błaszczyk Lucjan – gwiazda nie tylko ZKS-u, ale i polskiego tenisa stołowego. Multimedalista Mistrzostw Polski, medalista Mistrzostw Europy, czterokrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich. Po latach spędzonych w niemieckiej Bundeslidze wrócił do ZKS-u w 2011 roku. Od razu w pierwszym sezonie ZKS zdobył srebrny medal DMP. Do dzisiaj jest czołowym zawodnikiem Superligi i mimo upływu lat potrafi grać jak za dawnych i najlepszych lat, zachwycając publikę i zaskakując przeciwników.

C – Centrum Rekreacyjno – Sportowe to tu od 2010 roku swoje mecze rozgrywa drużyna ZKS w Superlidze, po przeprowadzce z „Novity”. Na obiekcie można było obejrzeć mecz Ligi Europejskiej w tenisie stołowym, pomiędzy drużynami Polski i Hiszpanii oraz turnieje Grand Prix Polski w różnych kategoriach wiekowych.

D – Drzonków – to tu mieści się siedziba klubu ZKS. Warto dodać, że w klubie funkcjonują trzy sekcje: tenis stołowy, pięciobój nowoczesny i jeździectwo. Mimo, że Drzonków jest niedużą miejscowością, to w świecie tenisa nikt nie mówi, że jedzie na zawody do Zielonej Góry tylko do Drzonkowa. Była wioska ma swój sportowy urok, a trenerzy i zawodnicy przyjeżdzający na zawody mówią, że jest tu dobry klimat dla tenisa.

E – Ekstraklasa – to dawna nazwa obecnej Wschodzący Białystok Superligi Tenisa Stołowego. Zielonogórski klub nieprzerwanie od 28 lat w niej występuje. Mimo, że były piękne chwile, jak walka o medale DMP, zdarzały się także i trudne sezony, jak walka do ostatniej kolejki o utrzymanie ligowego bytu.

F – Finanse – trudny temat. Na pewno budżet ZKS nie jest stabilny i jeden z najniższych w lidze. Aby myśleć o strefie medalowej w Superlidze budżet musiałby oscylować w granicy około 600-700 tys. na sezon. Póki co zawodnicy muszą się liczyć z poślizgami w wypłatach.

G – Górak Daniel – były zawodnik ZKS. Wszedł do pierwszego zespołu w wieku 15 lat. Przez lata był bardzo mocnym punktem ZKS. Pokonywał najlepszych zawodników w polskiej superlidze. W naszych barwach wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Europy Juniorów oraz w drużynie i w deblu. W gronie seniorów na Mistrzostwach Świata był w przedziale 17-32. Aby rozwijać się odszedł do francuskiej drużyny Hennebont. Obecnie zawodnik Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki.

H – Horejsi Miroslav – zawodnik niesłychanie pracowity. Mimo wieku na sali spędza do 8 godzin dziennie. Jego gra w superlidze budzi wiele emocji. Niektórzy kibice podczas jego zagrań drżą o jego zdrowie, ponieważ jego technika gry i poruszanie się przy stole jest dalekie od ideału.

I – Internat mieści się nad halą sportową na WOSiRze w Drzonkowie. Tam zawodnicy mają idealne warunki do mieszkania, uczenia się i wypoczynku. Do dyspozycji mają świetlicę, internet, wi-fi, a pingpongiści „w kapciach” mogą zejść na trening.

J – Jagiełowicz Józef pseudonim Szeryf. Wiem, że w Drzonkowie Szeryfem nazywano śp. Zbigniewa Majewskiego, ale w tenisowej Polsce z Szeryfem kojarzony jest właśnie Pan Józef. Po wyjeździe Jana Maszewskiego objął sekcję tenisa stołowego w roku 1988 r. Szlifował takie talenty jak: Mirek Moszczyński, Krzysiek Kaczmarek, śp. Piotr Kawa, Lucek Błaszczyk, Tomasz Redzimski, Daniel Sagan, Krzysiek Lubin, Andrzej Kopecki, Tomasz Racławski, Michał Rogala, Daniel Górak, Iwona Kuszaj i wielu innych. Szeryf do dzisiaj pomaga w szkoleniu zawodników w klubie. Był wieloletnim członek zarządu PZTS, OZTS i LOZTS. Z klubem kojarzonych jest jeszcze dwóch Jagiełowiczów: Robert były trener, zawodnik obecnie wspiera klub w sprawcach organizacyjnych i marketingowych. Sebastian były dyrektor klubu, obecnie członek zarządu PZTS

K – Kaczmarek Krzysztof popularny „ Kaczor”. Jeden z większych kawalarzy i bajerantów w tamtej drużynie. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w singlu i deblu. Obecnie zawodnik pierwszoligowego Betardu Wrocław.

L – Lumel to nazwa oznaczająca fabrykę, ale dla wielu kojarzy się ze sportem na najwyższym poziomie. Dla licznego grona oba obszary aktywności są ze sobą nierozłączne. Sponsorowanie sportu przez zakłady ma wieloletnią tradycję. Kolejną dziedziną sportu, jaką zajął się LKS ‘’Lumel”, był tenis stołowy. Sekcja została przejęta z KS ‘’Lechia’’ Zielona Góra z dniem 01.01.1982 roku. Szkoleniem zajmował się Jan Maszewski, prowadząc treningi w pięciu kategoriach wiekowych: młodzicy, juniorzy młodzi, juniorki, juniorzy i seniorzy.

M – Maszewski Jan – pierwszy trener tenisa stołowego w „Lumelu”. Później sztab szkoleniowy powiększył się o Józefa Jagiełowicza i Dariusza Chaburę. W 1988 roku wyjechał do RFN. To za jego czasów tworzyły się podwaliny pod późniejsze sukcesy zawodników Lumelu.

M – MLTS Międzyszkolna Liga Tenisa Stołowego to tutaj mogą rywalizować uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów. Dzięki współpracy ze szkołami podstawowymi z miasta i byłej gminy Zielona Góra w szkołach prowadzone są zajęcia dodatkowe z tenisa stołowego. W SP Ochla i SP Drzonków powstały klasy sportowe o profilu tenis stołowy.

N – Novita hala przy ulicy Wyspiańskiego w Zielonej Górze. To w niej do czasu wybudowania CRS rozgrywane były mecze Ekstraklasy. Tam święcone były największe sukcesy drużynowe i tworzona była historia drużyny z Drzonkowa. Pamiętne mecze o utrzymanie z Podgórzem Kraków i z Górkami Noteckimi. Pojedynki derbowe z GKS Gorzovią Gorzów Wlkp. i Pełcz Górki Noteckie. Walka o medale DMP z Gdańskiem. Pamiętne mecze z Piasecznem, gdzie na trybunach nie było gdzie szpilki wepchnąć oraz niezapomniane finały z Odrą Księgienice, kiedy jeden z kibiców drużyny gości w geście radości postanowił skoczyć z trybun na parkiet, aby pogratulować zawodnikom. Upadł tak niefortunnie że złamał nogę.

O – OSSM Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży. Mieszczący się przy ZKS Drzonków, obejmujący trzy dyscypliny: tenis stołowy, pięciobój nowoczesny i jeździectwo. Najbardziej utalentowani zawodnicy z kraju mają możliwość rozwijać się pod okiem najlepszych trenerów. Mieszkają w internacie, chodzą do szkoły w Drzonkowie lub Zielonej Górze. Na miejscu mają wszystko ,co jest potrzebne, aby osiągnąć dobry wynik sportowy.

P – Persson Jorgen – takiego asa jeszcze nie było. Dzięki znajomościom Lucka Błaszczyka został zakontraktowany do zielonogórskiego klubu. Mistrz Świata i Europy, wielokrotny Mistrz Szwecji. To tylko najważniejsze sukcesy Szweda. Bardzo sympatyczny zawodnik. Znakomite posunięcie kierownictwa ZKS pod względem sportowym i marketingowym.

R – Redzimski Tomasz, były zawodnik drużyny. Wielkokrotny medalista Mistrzostw Polski, po latach gry w Lumelu wyjechał do Niemiec. Po kilku latach wrócił do zielonogórskiej drużyny, z którą zdobywał medale DMP. Jako zawodnik szalenie ambitny, a jako trener bardzo wymagający i bezkompromisowy. Późniejszy szkoleniowiec OSSM-u, obecnie trener Dartom Bogorii Grodzisk Mazowiecki.

S – Sponsorzy – w historii klubu było ich bardzo wielu, z różnych branży. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Jednak kilku sponsorów zapisało się na stałe w pamięci kibiców i zawodników. Wśród nich byli: Lumel, Nordis, Gaz – Polski, ZSMP, Palmiarnia, Mazel i Tibhar. Wszystkim byłym i obecnym sponsorom dziękujemy za wsparcie.

S – Sroczyński Paweł – człowiek orkiestra w sekcji. To on odpowiada za całą „papierkową robotę”. U niego można zapisać dziecko na zajęcia, organizuje obozy a nawet bal sportowca. Nauczyciel, trener, wychowawca, zawodnik, strażak, ratownik itd., itd. Dla niego doba trwa za krótko.

T – Takakiwa Taku pierwszy Japończyk w barwach zielonogórskiej drużyny. Dzięki znajomości z Luckiem Błaszczykiem zakontraktowany na sezon 2015/16. Wystąpił w dwóch meczach i był prawdziwym liderem. Z nim w składzie ZKS na bardzo dużą siłę rażenia. Mamy nadzieję że Taku wystąpi jeszcze w tym sezonie w barwach ZKS.

T – Trevor Brown pierwszy Australijczyk w polskiej lidze. Solidny zawodnik. Przy nim zawodnicy mogli podnosić swój poziom gry, a także szlifować język angielski. Reprezentował klub w latach 1999/2000. W Polsce zaskoczyła go przede wszystkim pogoda, a szczególnie pierwszy w jego życiu kontakt ze śniegiem.

U – ubiór naszej sekcji tenisa stołowego od lat dostarcza firma Tibhar. Pierwsza umowa sponsorska został podpisana w 1996 roku.

W – WOSiR Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie – to tutaj mieści się siedziba klubu. Tu mieszkają i trenują zawodnicy. Znajdują się idealne warunki do rozwoju każdej z klubowych dyscyplin. Odbywały się tutaj najważniejsze imprezy pięciobojowe (MŚ, ME), jeździeckie, pływackie. Tenisiści stołowi rozgrywali swoje mecze ekstraligowe i turnieje ogólnopolskie. A pod koniec lat 90-tych swoje mecze rozgrywał koszykarski Zastal Zielona Góra.

Y – Yi Lei popularny Irek. Przez 5 sezonów reprezentował barwy zielonogórskie. Zawodnik bardzo chimeryczny, jeżeli chodzi o formę. Leworęczny Yi Lei dysponował bardzo mocnym serwisem i atomowym forhendem. Potrafił praktycznie w pojedynkę utrzymać drużynę w lidze ( pamiętny mecz z Krzyśkiem Kaczmarkiem),w decydującym pojedynku zachował zimną krew i mino stanu 6:10 wygrał 12:10.

Z – Złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski seniorów tego sukcesu brakuje w bogatej kolekcji medalowej zielonogórskiego klubu. Trzy razy było bardzo blisko. Dwa razy przegrane minimalnie finały z Odrą Księgienice i w 2012 przegrany finał z Bogorią Grodzisk Mazowiecki.